Κύπελλο Ελλάδος U17: “Χρυσή” η Ελένη Μπάλλου στο ξίφος ασκήσεως

Ολοκληρώθηκε και το Κύπελλο Ελλάδος νεανίδων “εις μνήμην Μάκη Ρόμπη” στο ξίφος Ασκήσεως, που διεξάγεται στην Φλώρινα. Το χρυσό μετάλλιο κέρδισε η Ελένη Μπάλλου (ΑΟΧ Αιγάλεω) στην αναμέτρηση του τελικού, κόντρα στην Ηλιάνα-Ντάρια Μπούζικα (ΓΕ Φλώρινας) με 15/9.

Η Κυπελλούχος Ελλάδος ξεκίνησε τη διαδρομή της προς στον τελικό, περνώντας πρώτα από τα προκριματικά στα οποία είχε 6/6. Η Μπάλλου δεν αγωνίστηκε στους “64”, αφού είχε προκριθεί απευθείας στους “32”, όπου αγωνίστηκε με την Χριστίνα Κανδρή (ASAO Athens) και νίκησε με 15/7, στους “16” επικράτησε της Μαρίας Λαίου (ΑΟΧ Αιγάλεω) με 15/2, ενώ στους “8” κέρδισε της Ελιζαβέτα Κοπίλτσοβα (ΓΕ Φλώρινας) με 15/5.

Με αυτόν το τρόπο, η Μπάλλου κατάφερε να πάει στους “4”, όπου αντιμετώπισε την Άννα Πιλιούρα (AXIA Athens), κερδίζοντας τον με 15/5, για να πάει στον τελικό και να ανέβει το πρώτο σκαλί του βάθρου.