Κύπελλο Ελλάδος U13: Ο Μάξιμος Μουσαβερές νικητής στη σπάθη

Ο νεαρός ξιφομάχος του Ηλυσιακού, Μάξιμος Μουσαβερές ήταν ο μεγάλος νικητή στο Κύπελλο Ελλάδος U13 στη σπάθη που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο (15/10) στο ΟΑΚΑ, καθώς κέρδισε στον τελικό τον συναθλητή του στον Ηλυσιακό, Χρήστο Καραμήτσο με 10/6.

Ο Μουσαβερές, αφού έκανε το απόλυτο στο 8ο pool, στη συνέχεια κέρδισε τον Έκτορα Παναγίδη (Απόλλων Βριλησσίων) με 10/6, για τη φάση των “32”, ενώ στους “16” επικράτησε του Ορέστη Παπαπολυχρονίου (Ηλυσιακός) με 10/3.

Στα προημιτελικά νίκησε και τον Δημήτρη-Μπονίγια Κορμανιάτη (Ηλυσιακός) με 10/8, εξασφαλίζοντας μια θέση στα ημιτελικά εκεί όπου επικράτησε και του Θωμά Μπόμπορη (ΑΟΧ Χαλκίδας) με 10/7 για να φτάσει στον τελικό και στο χρυσό μετάλλιο μετά από τη νίκη του κόντρα στον Καραμήτσο.