Αγώνες Ανάπτυξης ΠΠ/ΠΓ: Νικήτρια η Ελένη Αναστασίου στη σπάθη

Στην κορυφή του βάθρου ανέβηκε η Ελένη Αναστασίου (Ηλυσιακός), που επικράτησε της Πανδώρας Γουσοπούλου (Άρης) στον τελικό των αγώνων ανάπτυξης παγκορασίδων στη σπάθη με 10/5.

Η νεαρή ξιφομάχος ξεκίνησε την διαδρομή της προς στον τελικό, περνώντας πρώτα από τα προκριματικά στα οποία είχε 3/5. Στην συνέχεια, η Αναστασίου αγωνίστηκε στους “32”, όπου αντιμετώπισε την Ανδριάνα Παπαμήτρου (ΑΟΧ Χαλκίδας) και νίκησε με 10/1, στους “16” επικράτησε της Θεοδώρας Σιάφη (Ηλυσιακός) με 10/1, ενώ στους “8” κέρδισε την Ζωή Λαλιώτη (Ακαδημία Ξιφασκίας Κορινθίας) με 10/6.

Με αυτόν το τρόπο η Αναστασίου, κατάφερε να πάει στην τετράδα, όπου αντιμετώπισε την Βασιλική Αποστολοπούλου (Ηλυσιακός), κερδίζοντας την με 10/6 κατακτώντας το τουρνουά.