Αγώνες Ανάπτυξης ΠΠ/ΠΓ: “Χρυσός” ο Κάρλος-Μιρελές Μεγαλόπουλος στην σπάθη

Ο Κάρλος-Μιρελές Μεγαλόπουλος (Ηλυσιακός) αναδείχθηκε νικητής στους Αγώνες Ανάπτυξης που πραγματοποιήθηκαν στο ΟΑΚΑ (15/10), αφού επικράτησε επικράτησε του Ιάσωνα Ντίβη (Απόλλων Βριλησσίων) στον τελικό των παμπαίδων στην σπάθη με 10/6.

Ο νεαρός ξιφομάχος ξεκίνησε τη διαδρομή του προς στον τελικό, περνώντας πρώτα από τα προκριματικά στα οποία είχε 5/5. Ο Μεγαλόπουλος δεν αγωνίστηκε στους “64”, αφού είχε προκριθεί απευθείας στους “32”, όπου αγωνίστηκε με τον Αλέξανδρο-Αθανάσιο Κυριακόπουλο (Ηλυσιακός) και νίκησε με 10/1, στους “16” επικράτησε του Σωτήρη Κωσταρίδη (Ακαδημία Ξιφασκίας Κορινθίας) με 10/2, ενώ στους “8” κέρδισε τον Παναγιώτη-Γουλιέλμο Ζαχαρόπουλο (Αθηναϊκή Λέσχη) με 10/6.

Έτσι ο Αντωνίου, κατάφερε να πάει στον ημιτελικό, όπου αντιμετώπισε τον Μάριο-Ιωάννη Ζαρμπίνη (Κωστέα Γείτωνα), κερδίζοντας τον με 10/2, για να πάει στον τελικό και να ανέβει το πρώτο σκαλί του βάθρου.