Ευρωπαϊκό Κύπελλο U17: Εξαιρετική εμφάνιση και 9η θέση για Παναγιώτη Θεοδωρόπουλο στη Βουδαπέστη

Ευρωπαϊκό Κύπελλο U17: Εξαιρετική εμφάνιση  και 9η θέση για Παναγιώτη Θεοδωρόπουλο στη Βουδαπέστη

Την 9η θέση στο European Cadet Circuit της Βουδαπέστης (293 συμμετοχές) στο ξίφος μονομαχίας, κατέκτησε ο Παναγιώτης Θεοδωρόπουλος με τον Έλληνα ξιφομάχο να φτάνει μέχρι τους “16” της διοργάνωσης.

Ο Θεοδωρόπουλος ξεκίνησε την προσπάθειά του από το 21ο pool, όπου και κατέκτησε την 1η θέση σημειώνοντας 6 νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Ο Έλληνας ξιφομάχος του Αρίστων Παιανίας, πέρασε bye από τους “256”, με τον πρώτο του αγώνα στα νοκ-άουτ να είναι στη φάση των “128” κόντρα στον Ούγγρο Ορς Γιάροσλαβ Κουζνέτσοφ επικρατώντας με 15/8.

Στη φάση των “64” ο Θεοδωρόπουλος ξεπέρασε το εμπόδιο ενός ακόμη Ούγγρου, του Μπέντεγκουζ Κορτβελιέσι με 15/13, ενώ στους “32” έκανε μια ακόμη εξαιρετική εμφάνιση επικρατώντας και του Ιταλού Ετόρε Λεποράτι με 15/7.

Η πορεία του Έλληνα ξιφομάχου σταμάτησε στους “16” όπου εκεί ηττήθηκε από τον Ρουμάνο Αντρέι Τούντορ Απαρασίτεϊ με 15/6 καταλαμβάνοντας την 9η θέση.

Εκτός από τον Θεοδωρόπουλο στη Βουδαπέστη είχαμε πλούσια ελληνική παρουσία με τους Αλέξανδρο ΤούρμανΣύρο και Κωνσταντίνο Καραμπάση να κάνουν τα καλύτερα πλασαρίσματα καταλαμβάνοντας την 27η και την 38η θέση αντίστοιχα.

Από εκεί και πέρα ο Γιώργος Σαρδελάς κατέκτησε την 134η θέση, ο Βασίλης Τσόκας την 153η, ο Ρωμανός-Κωνσταντίνος Ριτενάουερ την 227η, ο Αντώνιος-Αχιλλέας Αντωνίου την 251η, ο Αλέξανδρος Βέλλιος την 259η, ο Νίκος Αντύπας την 269η, ο Θανάσης Δεληδημητρίου την 286η, ο Κωνσταντίνος Κιάνας την 290η και ο Σπύρος Χατζής την 291η θέση.

Το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο της Βουδαπέστης στο ξίφος μονομαχίας κατέκτησε ο Ουκρανός Ντένις Λαβρεντίεφ που κέρδισε στον τελικό τον Ούγγρο Μπολντίζαρ Κέλεμεν με 15/6, ενώ το χάλκινο κατέκτησαν οι Κάντορ Μπιούτιμαν (Μ. Βρετανία) και Μαξίμ Πέρτσουκ (Ουκρανία).