Κύπελλο Ελλάδος Νεανίδων: Η Βασιλική Μπίζα κατέκτησε τον τίτλο στο Ξίφος Μονομαχίας

Η 16χρονη ξιφομάχος της Ίριδας, Βασιλική Μπίζα αναδείχθηκε νικήτρια στο Κύπελλο Ελλάδος Ξιφασκίας Νεανίδων που πραγματοποιήθηκε στο ΟΑΚΑ το Σάββατο (17/9), επικρατώντας στον τελικό του Ξίφους Μονομαχίας, της Ελευθερίας Ρασπόπτση (ΟΞΙ Φλώρινας) με 15/13.

Η Μπίζα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της από το 1ο pool, εκεί όπου σημείωσε 4 νίκες και 2 ήττες καταλαμβάνοντας την 2η θέση, πίσω από την Ευαγγελία Σφακιανάκη (Α.Λ Μεσαράς).

Στη φάση των “32” η Μπίζα ξεπέρασε το δύσκολο εμπόδιο της Μαγδαλινής Αλεξιάδου (ΟΞΙ Φλώρινας) με 15/14, παίρνοντας την πρόκριση για τις “16” όπου και αντιμετώπισε τη συναθλήτριά της στην Ίριδα, Αναστασία Σύρου Τουρμάν.

Η Μπίζα βγήκε νικήτρια με 15/8, αποτέλεσμα το οποίο την έφερε στα προημιτελικά για να ξεπεράσει ένα ακόμη δύσκολο εμπόδιο που της έβαλε αθλήτρια που ανήκει στο σύλλογο της ΟΞΙ Φλώρινας, Φωτεινή Μπίνα, την οποία και κέρδισε με 15/13.

Στα ημιτελικά πέρασε άνευ αγώνα κόντρα σε μια εκ των φαβορί του Κυπέλλου, Μαρία Πάγωνη (Λ.Ο Βάρης), για να φτάσει στην κατάκτηση του τίτλου επικρατώντας της Ρασπόπτση.

Την 3η θέση κατέκτησε τόσο η Παγώνη, όσο και η Κατερίνα Λελεκίδη (Μεσογειος ΑΕ Ραφήνας-Πικερμίου), που ηττήθηκε στον ημιτελικό από την Ρασπόπτση, όσο και η Παγώνη.

Η δράση στο ΟΑΚΑ, για το Κύπελλο Ελλάδος Εφήβων/Νεανίδων συνεχίζεται με το Ξίφος Ασκήσεως.