Πανελλήνιο Α/Γ Ξίφος Μονομαχίας: Ξεχώρισαν Ροδοπούλου και Καββαδίας

Σάββας Καββαδίας και Νεφέλη Ροδοπούλου κατέκτησαν τον τίτλο σε Άνδρες και Γυναίκες στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στο ξίφος μονομαχίας.

Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκαν στην αίθουσα ξιφασκίας του ΟΑΚΑ οι αγώνες του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ανδρών – Γυναικών στο όπλο του ξίφους μονομαχίας όπου περισσότεροι

από εκατόν ενενήντα αθλητές/αθλήτριες και συνολικά 32 ομάδες έδωσαν το παρόν.

Νικητές/τριες αναδείχθηκαν :

• Ξίφος Μονομαχίας Ανδρών  : πρωταθλητής αναδείχθηκε ο αθλητής Καββαδίας Σάββας (Π.Α.Ο) με αντίπαλο στον τελικό τον Ρασπόπτση Ευάγγελο (Ο.Ξ.Φ) και σκορ 15/3 ενώ την 3η θέση μοιράστηκαν οι αθλητές Θεοδωρόπουλος Παναγιώτης (Αρίστων Παιανίας) & Ταλιώτης Αλέξανδρος (Ακρίτες). Συνολικά έλαβαν μέρος 121 αθλητές. Στα ομαδικά την 1η θέση κατέκτησε ο σύλλογος Αρίστων Παιανίας (Καραμπάσης, Κοντογιάννης, Θεοδωρόπουλος, Szenyi) με σκορ 45/36 επί του συλλόγου Ο.Ξ.Φλώρινας ενώ την 3 θέση κατέλαβε ο σύλλογος Ακρίτες (19 ομάδες)
  • Ξίφος Μονομαχίας Γυναικών  : το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η αθλήτρια Ροδοπούλου Νεφέλη (ΑΟΦΨ ΙΡΙΔΑ). Στον τελικό επικράτησε της αθλήτριας Μαυρικίου Ειρήνα (Ακρίτες) με σκορ 15/12. Στην 3η θέση βρέθηκαν οι αθλήτριες Καραμπίνη Ειρήνη (ΑΟΦΨ ΙΡΙΔΑ) & Πασχαλίδου Ελένη (Ξιφομάχος). Στους αγώνες έλαβαν μέρος 70 αθλήτριες. Στα ομαδικά : πρωταθλήτρια ομάδα αναδείχθηκε ο σύλλογος Αρίστων Παιανίας (Τσολάκη, Χατζησαράντου, Μουρίκη, Θεοδωροπούλου) με σκορ 45/41 επί του συλλόγου ΑΟΦΨ ΙΡΙΔΑ, ενώ την 3 θέση κατέλαβε ο σύλλογος Ο.Ξ.Φλώρινας (13 ομάδες).