Ευρωπαϊκό Νέων: Στην 5η θέση του κόσμου στο ξίφος μονομαχίας η Μουρίκη

Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων και Νέων στο Νόβι Σαντ της Σερβίας έλαβε τέλος, με την Ελλάδα να πετυχαίνει μία μοναδική διάκριση στο Ξίφος Μονομαχίας.

Η Αργυρένια Μουρίκη του Α.Ο. Αρίστων Παιανίας κατέκτησε την 5η θέση ανάμεσα σε 97 συμμετοχές και έκανε την καλύτερη θέση από όλη την Ελληνική αποστολή!

Η Μουρίκη πραγματοποίησε αήττητο γύρο πουλ περνώντας νούμερο 2 στην κατάταξη. Στον πρώτο γύρο πέρασε bye, αγωνίστηκε για τις 32 απέναντι στην Ισπανίδα Λοθάνο Πόρας Καντέλα της οποίας επικράτησε με σκορ 15-10.

Για την είσοδο στις 16 αγωνίστηκε απέναντι στην Ρουμάνα Ιονέσκου Ιλίνκα της οποίας επικράτησε με σκορ 15-7. Για την είσοδο στις 8 αγωνίστηκε απέναντι στην Πολωνή Τέργιακ Ολίβια της οποίας επικράτησε με σκορ 13-12. Για την είσοδο στα μετάλλια αγωνίστηκε απέναντι στην Ισραηλινή Κράβετς Αλεξάντρα η οποία όμως επικράτησε της Μουρίκη με σκορ 15-12!