Ευρωπαϊκό Speed Skating: Παγκόσμιο ρεκόρ από τη Νορβηγία (video)

Πρωταθλήτρια Ευρώπης με παγκόσμιο ρεκόρ η Νορβηγία.

Με χρυσό μετάλλιο και παγκόσμιο ρεκόρ άρχισε το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα speed skating η Νορβηγία.

Στο αγώνισμα της ομαδικής καταδίωξης ανδρών το ρεκόρ από τους Sander Eitrem, Peder Kongshaug και Sverre Lunde Pedersen. Το τουρνουά στην ολλανδική πόλη του Heerenveen.

Η νίκη με διαφορά 6,25 δευτερολέπτων από το δεύτερη Ιταλία. Η Νορβηγία είναι και η κάτοχος του Ολυμπιακού τίτλου. Η ομάδα της Ολλανδίας πήρε την 3η θέση με τους Marcel Bosker, Chris Huizinga και Bart Hoolwerf.

Mε τον τίτλο του φαβορί η ομάδα της Ολλανδίας πήρε το χρυσό μετάλλιο στις γυναίκες. Marrit Fledderus, Femke Kok και Antoinette Rijpma-De Jong νίκησαν τις Πολωνές με διαφορά 7 δεκάτων του δευτερολέπτου. Στην τριάδα και η Νορβηγία ούσα βραδύτερη κατά 77 εκατοστά του δευτερολέπτου.