Παγκόσμιο Κύπελλο Short Track: Ιστορικό χρυσό για την Ολλανδία (video)

Η Ολλανδία πήρε το πρώτο χρυσό μετάλλιο στη μεικτή σκυταλοδρομία στην ιστορία για το παγκόσμιο κύπελλο Speed Skating.

Ουέσλεϊ Ντάις και Φέμκε Κοκ θα περάσουν στην ιστορία ως οι πρώτοι νικητές. Πολωνία και ΗΠΑ ακολούθησαν στο βάθρο. Η σεζόν άρχισε στο Ομπιχίρο της Ιαπωνίας.

Σε άλλο αγώνισμα του προγράμματος δυναμικά μπήκε στην σεζόν η Ράγκνε Βίκλουντ. Η Νορβηγίδα παγκόσμια πρωταθλήτρια πήρε τη νίκη στην απόσταση των 3.000 μέτρων με επίδοση ρεκόρ. Δεύτερη η Μομόκα Χορικάβα από την Ιαπωνία. Στο βάθρο και η Ολλανδή Αντουανέτ Ράιπμα-Ντε Γιονγκ.

Η Χορικάβα πήρε το χρυσό μετάλλιο με την Ιαπωνία στην ομαδική καταδίωξη. Καναδάς και Ολλανδία ακολούθησαν από τη 2η και 3η θέση αντίστοιχα.