Παγκόσμιο Κύπελλο Διάθλου: Νικήτρια για ένα δέκατο του δευτερολέπτου η Βιτότσι (video)

Η Ιταλίδα Λίζα Βιτότσι πήρε τη νίκη στον πρώτο ατομικό αγώνα της σεζόν στο παγκόσμιο κύπελλο διάθλου για ένα δέκατο του δευτερολέπτου.

Άκρως θεαματικός ο αγώνας στο Έστερσουντ της Σουηδίας. Με 19 εύστοχες στις 20 βολές η Βιτότσι πήρε την 4η νίκη της καριέρας της. Κοντά στη μεγάλη έκπληξη η Φραντσίσκα Πρόις. Η Γερμανίδα ξεκίνησε 57η και ούσα αλάνθαστη στα 4 περάσματα από το πεδίο βολής πήρε τη δεύτερη θέση. Η διαφορά μόλις στο ένα δέκατο του δευτερολέπτου, η μικρότερη στην ιστορία.

Διπλή παρουσία της Γερμανίας στο βάθρο με την Βανέσα Φόιτ στην 3η θέση, το πρώτο της μετάλλιο σε ατομικό αγώνισμα.