Αλπικό Σκι: Νικήτρια και στο παγκόσμιο κύπελλο η Flury (video)

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια στο αλπικό σκι Jasmine Flury πήρε νίκη και σε αγώνα ελεύθερης κατάβασης για το παγκόσμιο κύπελλο.

Η σκιέρ από την Ελβετία πήρε το χρυσό μετάλλιο στη Γαλλία τον περασμένο Φεβρουάριο. Πλέον η Flury μετράει νίκη στο αγώνισμα του αλπικού σκι και για το παγκόσμιο κύπελλο. Η δεύτερη επιτυχία μετά από εκείνη 6 χρόνια πριν σε αγώνα Super-G.

Στα 30 της χρόνια έκανε τη μεγάλη έκπληξη με την ταχύτερη επίδοση. Διπλή επιτυχία για την Ελβετία με 2η την Joana Haehlen. Στο βάθρο και η Cornelia Huetter από την Αυστρία. Ταλαιπωρημένη από ένα βαρύ κρύωμα η Ιταλίδα Sofia Goggia δεν μπόρεσε να πάρει θέση στο βάθρο με την 4η θέση.

Απούσα η πρωτοπόρος στη γενική βαθμολογία της σεζόν, η Αμερικανίδα Mikaela Shiffrin. Σε απόσταση 163 βαθμών ακολουθεί η Ιταλίδα Federica Brignone που τερμάτισε με τον 8ο χρόνο.