Παγκόσμιο Θερινό Διάθλου: Σε Λέσιουκ και Νταβίντοβα τα χρυσά μετάλλια

Τάρας Λέσιουκ από την Ουκρανία και Μαρκέτα Νταβίντοβα από την Τσεχία πήραν το χρυσό μετάλλιο την τελευταία ημέρα δράσης.

Στο παγκόσμιο θερινό πρωτάθλημα διάθλου στο Μπρέζνο-Όρσμπλιε της Σλοβακίας ο Λέσιουκ πήρε τον τίτλο όντας αλάνθαστος στα 4 περάσματα από το πεδίο βολής διανύοντας τα 12,5 χιλιόμετρα μαζικής εκκίνησης σε 32 λεπτά και 34,4 δευτερόλεπτα. Δεύτερος ο Ρουμάνος Ντμίτρι Σαμάεφ με διαφορά 8,5 δευτερολέπτων ενώ το βάθρο ολοκλήρωσε ο Λιθουανός Βιτάουτας Στρόλια.

Στις γυναίκες η Μαρκέτα Νταβίντοβα πήρε τη νίκη με την Τσέχα να έχει αναδειχθεί παγκόσμια πρωταθλήτρια στη χειμερινή έκδοση το 2021 καλύπτοντας την απόσταση των 10 χιλιομέτρων σε 29 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα. Δεύτερη με διαφορά 8,1 δευτερολέπτων η Τούουλι Τόμινγκας από την Εσθονία ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου βρέθηκε η Γερμανίδα Μάριον Βιζενσάρτερ.