Παγκόσμιο Πλάνιτσα: Νέα νίκη για τον Κρούγκερ, τα αποτελέσματα των Ελλήνων (vid)

O Σίμεν Χέγκσταντ Κρούγκερ πήρε δεύτερο χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα σκι αντοχής στην Πλάνιτσα της Σλοβενίας.

Ο 29χρονος Νορβηγός αναδείχθηκε νικητής στον ατομικό αγώνα 15 χιλιομέτρων ελεύθερης τεχνικής, κάνοντας το βήμα παραπάνω από τη 2η θέση που είχε πάρει στη διοργάνωση του 2021, στο Όμπερσντορφ της Γερμανίας. Δεύτερος με διαφορά 5,3 δευτερολέπτων ο συμπατριώτης του, ο Χάραλντ Έστμπεργκ Άμουντσεν.

Νικητής πριν 2 χρόνια, ο Χανς Κρίστιαν Χόλουντ, αυτή τη φορά πήρε την 3η θέση κάνοντας το 1-2-3 για τη Νορβηγία στο βάθρο ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι αυτοί οι τρεις αθλητές ήταν και στο podium της περασμένης διοργάνωσης.

Από ελληνικής πλευράς ο Απόστολος Αγγέλης κατέλαβε την 81η θέση και ο Νίκος Τσουρέκας ακολούθησε από την 88η. Εκτός του τελικού αγώνα έμειναν οι Δημήτρης Βελιβάσης (109ος), Γιάννης  Καραμίχος (122ος) και Γιώργος Αναστασιάδης (129ος).