Παγκόσμιο Πλάνιτσα: Οι Νορβηγοί νικητές στο ομαδικό σπριντ, στην 29η θέση οι Έλληνες  (vid)

Παλ Γκόλμπεργκ και Γιοχάνες Χέσφλοτ Κλέμπο πήραν τη νίκη στο ομαδικό σπριντ ανδρών για το παγκόσμιο πρωτάθλημα σκι αντοχής που διεξάγεται στην Πλάνιτσα της Σλοβενίας.

Οι Νορβηγοί, πρωταγωνιστές αυτή την σεζόν στο παγκόσμιο κύπελλο, έφτασαν στη νίκη με επίδοση 17 λεπτών και 28,4 δευτερολέπτων επικρατώντας με διαφορά 2,48 των πλησιέστερων αντιπάλων τους, των Φραντσέσκο Ντε Φαμπιάνι και Φεντερίκο Πελεγκρίνο από την Ιταλία.

Το βάθρο ολοκλήρωσαν οι Ρενό Ζε και Ρισάρντ Ζουβ από τη Γαλλία που ήταν βραδύτεροι κατά 16,48 δευτερόλεπτα από τους νικητές. Από ελληνικής πλευράς ο Νίκος Τσουρέκας και ο Απόστολος Αγγέλης κατέλαβαν τη 29η θέση.