Παγκόσμιο Πλάνιτσα: Πρωταθλητής ξανά ο Πιοτρ Ζίλα (vid)

Ο Πιοτρ Ζίλα πήρε ξανά τον τίτλο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα άλματος με σκι αυτή τη φορά στην Πλάνιτσα της Σλοβενίας.

Ο Πολωνός έκανε τη μεγάλη ανατροπή καθώς ήταν 13ος μετά τον πρώτο γύρο με άλμα στα 97,5 μέτρα, 5,9 βαθμούς πίσω από τον Στέφαν Κραφτ που έφτασε στα 102,5 μέτρα. Στην αρχή του δεύτερου γύρου ο Ουκρανός Γιεβχέν Μαρούσιακ σημείωσε ρεκόρ λόφου με 103 μέτρα ωστόσο ο Πολωνός έφτασε στα 105 και κανείς από τους αθλητές που ακολούθησαν δεν μπόρεσε να ξεπεράσει την επίδοσή του.

Όταν ο Καρλ Γκάιγκερ πήρε τη 2η θέση με 101,5 μέτρα ήταν πλέον σίγουρο ότι ο Ζίλα θα έπαιρνε τρίτο μετάλλιο καριέρας σε παγκόσμιο πρωτάθλημα ενώ και ο Αντρέας Βέλινγκερ δεν μπόρεσε να ξεπεράσει τον Πολωνό με την επίδοση των 102 μέτρων.

Ο Ζίλα έγινε ο πρώτος που υπερασπίζεται με επιτυχία τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή μετά τον συμπατριώτη του, τον Άνταμ Μάλιζ, που είχε πάρει το χρυσό μετάλλιο το 2001 και το 2003.