Παγκόσμιο Πλάνιτσα: Νικήτρια στο σκίαθλο η Άντερσον, 51η η Λαδοπούλου (vid)

Η Έμπα Άντερσον επικράτησε στο αγώνισμα του σκιάθλου στην Πλάνιτσα της Σλοβενίας για το παγκόσμιο πρωτάθλημα σκι αντοχής.

Η αθλήτρια από την Σουηδία τερμάτισε με διαφορά 22 δευτερολέπτων μπροστά από την συμπατριώτισσά της, την Φρίντα Κάρλσον, ενώ η Άστριντ Έιρε Σλιντ από τη Νορβηγία ήταν εκείνη που ολοκλήρωσε την τριάδα του βάθρου.

Η 25χρονη σκιέρ πήρε προβάδισμα από νωρίς στον αγώνα δημιουργώντας μία διαφορά ασφαλείας στα μισά της διαδρομής έχοντας από εκεί και πέρα τον απόλυτο έλεγχο. Αυτό ήταν το πρώτο χρυσό για την Άντερσον στο αγώνισμα έχοντας πάρει το χάλκινο το 2021 στη διοργάνωση του όμπερσντορφ.

Για την Κάρλσον ήταν το δεύτερο διαδοχικό αργυρό μετάλλιο και το έβδομο συνολικά σε επίπεδο παγκοσμίου πρωταθλήματος ενώ ήταν το πρώτο μετάλλιο για την 35χρονη Σλιντ. Από ελληνικής πλευράς η Παρασκευή Λαδοπούλου κατέλαβε την 51η θέση.