Παγκόσμιο Πλάνιτσα: Τριπλός πρωταθλητής ο Κλέμπο, τα αποτελέσματα των Ελλήνων (vid)

Θεωρείται ο σπουδαιότερος όλων των εποχών και σε ηλικία 26 ετών ο Γιοχάνες Χέσφλοτ Κλέμπο αναδείχθηκε για 3η φορά παγκόσμιος πρωταθλητής σκι αντοχής.

Στο αγαπημένο του αγώνισμα, το σπριντ κλασικής τεχνικής, ο Νορβηγός ξεπέρασε και τις δύσκολες καιρικές συνθήκες στην Πλάνιτσα της Σλοβενίας σε έναν αγώνα που ο ταχύτερος των προκριματικών, ο Νορβηγός Έρικ Βάλνες και ο Γάλλος Ρισάρ Ζουβ, νικητής 2 αγώνων αυτή την σεζόν στο παγκόσμιο κύπελλο, ήταν μεταξύ εκείνων που δεν κατάφεραν να τερματίσουν.

Ο Κλέμπο είχε την άνεση να χαιρετά το κοινό 50 μέτρα πριν τον τερματισμό με τον συμπατριώτη του, τον Παλ Γκόλμπεργκ να παίρνει το αργυρό μετάλλιο ενώ ο Γάλλος Ζιλ Τσαπάζ ήταν εκείνος που ολοκλήρωσε την τριάδα του βάθρου.

Από ελληνικής πλευράς ο Θανάσης Γαστής κατέλαβε την 113η θέση ενώ ο Γιάννης Καραμίχος ακολούθησε από την 126η.