Παγκόσμιο Αλπικού Σκι: Τίτλος- έκπληξη από τις Ηνωμένες Πολιτείες (vid)

Οι Ηνωμένες Πολιτείες έκαναν την έκπληξη και πήραν τον τίτλο στο μεικτό ομαδικό παράλληλο σλάλομ για το παγκόσμιο πρωτάθλημα αλπικού σκι που διεξάγεται στη Γαλλία.

Με τη νίκη 3-2 στο μεγάλο τελικό απέναντι στη Νορβηγία, την κάτοχο του τίτλου στο αγώνισμα από το 2021, η αμερικανική ομάδα πήρε για πρώτη φορά το χρυσό μετάλλιο με τον Τόμι Φορντ να παίρνει την καθοριστική νίκη απέναντι στον Τίμον Χάουγκαν. Οι δύο ομάδες ισοβαθμούσαν πριν την τελική αναμέτρηση καθώς η Πόλα Μόλτζαν και η Τέα Λουίζ Στέργιεστεντ σημείωσαν την ίδια επίδοση, 22,74 δευτερόλεπτα, παίρνοντας από ένα βαθμό.

Το ίδιο συναρπαστική ήταν και η μάχη για το χάλκινο μετάλλιο καθώς η Αυστρία, η χώρα με τις περισσότερες επιτυχίες στο αγώνισμα, ηττήθηκε στο μικρό τελικό από τον Καναδά με τον Έρικ Ριντ να επικρατεί για 7 δέκατα του δευτερολέπτου του Στέφαν Μπρενστάινερ.