Παγκόσμιο Κύπελλο Άλματος: Χρυσό μετάλλιο για τον Γκράνερουντ στο Λέικ Πλάσιντ (vid)

Ο Χάλβορ Έγκνερ Γκράνερουντ έκανε ένα ακόμα βήμα προς την κατάκτηση του παγκοσμίου κυπέλλου άλματος με σκι για 2η φορά καθώς έφτασε τις 11 νίκες στην σεζόν στο Λέικ Πλάσιντ των Ηνωμένων Πολιτειών.

Ο Νορβηγός έφτασε στα 125 μέτρα στον πρώτο γύρο αποκτώντας το προβάδισμα φτάνοντας τελικά στη νίκη με διαφορά 11,5 βαθμών. Ο Γερμανός Αντρέας Βέλινγκερ, ο οποίος έκανε την έκπληξη κερδίζοντας στον πρώτο αγώνα, πήρε τη 2η θέση προσπερνώντας τον Αυστριακό Στέφαν Κραφτ στο δεύτερο γύρο.

Με το παραπάνω αποτέλεσμα ο Γκράνερουντ πήρε διαφορά 293 βαθμών στη γενική του παγκοσμίου κυπέλλου από τον Πολωνό Ντάβιντ Κουμπάτσκι ο οποίος κατέλαβε την 7η θέση στον αγώνα.