Παγκόσμιο Κύπελλο Βορινού Σύνθετου: Νικητής στο Σόναχ ο Λάμπαρτερ (vid)

Ο Γιοχάνες Λάμπαρτερ αναδείχθηκε νικητής στο δεύτερο ατομικό Γκούντερσεν στο Σόναχ της Γερμανίας για το παγκόσμιο κύπελλο βορινού σύνθετου.

Ο Ιάπωνας Ριότα Γιαμαμότο είχε την καλύτερη επίδοση στο σκέλος του άλματος καθώς υπό ομίχλη ο κάτοχος του ρεκόρ λόφου στην περιοχή είχε 106,5 μέτρα και πήρε 144,5 βαθμούς. Εξαιτίας προβλημάτων υγείας δεν μπόρεσε ωστόσο να πάρει μέρος στο σκέλος του σκι αντοχής.

Τη 2η καλύτερη επίδοση είχε ο Μάριο Ζάιντλ από την Αυστρία με 102 μέτρα και 136,1 βαθμούς ενώ ο συμπατριώτης του και πρωτοπόρος στη γενική βαθμολογία του παγκοσμίου κυπέλλου, ο Γιοχάνες Λάμπαρτερ έφτασε τα 104 μέτρα και πήρε 136 βαθμούς μπαίνοντας στο δεύτερο μέρος του αγώνα με διαφορά 34 δευτερολέπτων.

Ο Λάμπαρτερ αποδείχθηκε ταχύτερος καθώς πέρασε πρώτος τη γραμμή του τερματισμού, μόλις 1,6 δευτερόλεπτα μπροστά από το Νορβηγό Γιανς Λούρας Όφτεμπρο ενώ ο Γάλλος Λοράν Μιρεταλέρ πήρε το πρώτο βάθρο της καριέρας του με την 3η θέση σε απόσταση 12,9 δευτερολέπτων από το νικητή.