Παγκόσμιο Κύπελλο Σκέλετον: Νικητής με ρεκόρ πίστας στο Ίνσμπρουκ ο Γουέστον

Ο Βρετανός Ματ Γουέστον σημείωσε ρεκόρ πίστας στο Ίνσμπρουκ της Αυστρίας παίρνοντας τη νίκη στο παγκόσμιο κύπελλο σκέλετον.

Ο νέος παγκόσμιος πρωταθλητής έβαλε τέλος σε ένα σερί τεσσάρων αγώνων μακριά από το βάθρο σε επίπεδο παγκοσμίου κυπέλλου μειώνοντας τη διαφορά στη βαθμολογία από τον Κρίστοφερ Γκροτίρ που κατέλαβε την 4η θέση.  Ο Γουέστον σταμάτησε το χρονόμετρο στα 51,41 δευτερόλεπτα και με συνολική επίδοση 1:42.96 επικράτησε του Τζουνγκ Σέουνγκ-Γκι από τη Νότια Κορέα για 36 εκατοστά ενώ τρίτος ήταν ο Κινέζος Τσεν Γουενχάο, σε απόσταση 49 εκατοστών του δευτερολέπτου από το νικητή.

Με το αποτέλεσμα αυτό ο Γουέστον μείωσε τη διαφορά από τον Γκροτίρ στους 76 βαθμούς ωστόσο ο Γερμανός μόνο με ένα πολύ άσχημο αποτέλεσμα δεν θα καταφέρει να πάρει τον τίτλο στην Σιγκούλντα της Λετονίας.