Παγκόσμιο Κύπελλο Λουτζ: Δεύτερη νίκη για τη Μπεράιτερ στο Όμπερχοφ

Η Άνα Μπεράιτερ έκανε το δύο στα δύο με τη Γερμανία να παίρνει τον τίτλο και στην ομαδική σκυταλοδρομία στον αγώνα του Όμπερχοφ για το παγκόσμιο κύπελλο λουτζ.

Μετά το χρυσό στο ατομικό γεγονός η ίδια ήταν μέλος της ομάδας που πήρε τη νίκη και στην ομαδική σκυταλοδρομία με τον συμπατριώτη της, τον Μαξ Λάνγκεχαν, ο οποίος στο ατομικό των ανδρών πήρε τη 2η θέση πίσω από τον Αυστριακό Γιόνας Μίλερ. Ο Μίλερ ήταν μέλος της αυστριακής ομάδας που πήρε τη 2η θέση με διαφορά 23 χιλιοστών του δευτερολέπτου πίσω από τη Γερμανία που στο διθέσιο αγωνίστηκε με τους Τόνι Έγκερτ και Σάσα Μπένεκεν ενώ την 3η θέση κατέλαβε η Λετονία σε απόσταση τεσσάρων δεκάτων του δευτερολέπτου από τους νικητές.

Στο ατομικό των ανδρών ο Μίλερ πήρε τον πρώτο του τίτλο ως παγκόσμιος πρωταθλητής έχοντας την ταχύτερη επίδοση σε κάθε σκέλος και επικράτησε με διαφορά 104 χιλιοστών του Λάνγκεχαν ενώ τρίτος ήταν ο Αυστριακός Ντάβιντ Γκλάιρσερ ο οποίος πήρε το χάλκινο μετάλλιο όπως και στην προηγούμενη διοργάνωση.