Παγκόσμιο Κύπελλο Σκι Αντοχής: Επιστροφή στη δράση και στις νίκες για την Άντερσον (vid)

Η Έμπα Άντερσον ήταν εκτός δράσης στο παγκόσμιο κύπελλο σκι αντοχής από τις τέσσερις Δεκεμβρίου όταν νόσησε με κορονοϊό και σχεδόν 2 μήνες μετά η 25χρονη Σουηδή γύρισε στους αγώνες και πήρε τη νίκη στο ατομικό 10 χιλιομέτρων ελεύθερης τεχνικής στο Ρουσέ της Γαλλίας.

Η Άντερσον έκανε την ανατροπή στο δεύτερο μισό του αγώνα τερματίζοντας 20,5 δευτερόλεπτα μπροστά από την Αμερικανίδα Τζέσι Ντίγκινς η οποία αναγκάστηκε να υποχωρήσει στην 3η θέση μένοντας πίσω και από τη Γαλλίδα Ντελφίν Κλοντέλ. Αυτό ήταν το 44ο βάθρο καριέρας για την Άντερσον και η 3η της νίκη ενώ έγινε η πρώτη αθλήτρια από την Σουηδία που παίρνει την πρώτη θέση στην συγκεκριμένη περιοχή.