FISU Winter Games: Υπερασπίστηκε τον τίτλο της η Μιχάρα (vids)

Η Μάι Μιχάρα από την Ιαπωνία επικράτησε της παγκόσμιας πρωταθλήτριας και κατόχου δύο Ολυμπιακών μεταλλίων, Καόρι Σακαμότο, παίρνοντας τον τίτλο στους Παγκόσμιους Χειμερινούς Πανεπιστημιακούς Αγώνες του Λέικ Πλάσιντ όπως είχε κάνει και το 2019.

Η Σακαμότο ήταν το φαβορί ούσα πρωτοπόρος μετά το σύντομο πρόγραμμα αλλά λύγισε από την πίεση της Μιχάρα με τη δύο φορές κάτοχο του τίτλου στο τουρνουά των τεσσάρων ηπείρων να παίρνει 141,48 βαθμούς και να φτάνει συνολικά τους 221,18. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στην Κιμ Γιε-Λιμ από τη Νότια Κορέα.

Η επιτυχία της Μιχάρα σημειώθηκε λίγες ώρες μετά από εκείνη του συμπατριώτη της, του Σότα Γιαμαμότο. Μετά το σύντομο ο Ιάπωνας ήταν ο κορυφαίος και στο ελεύθερο πρόγραμμα φτάνοντας στο χρυσό μετάλλιο με 274,86 βαθμούς. Η Ιαπωνία πήρε και τη δεύτερη θέση του βάθρου με τον Τατσούγια Τσουμπόι ενώ τρίτος κατετάγη ο Ιταλός Νικολάι Μέμολα.