Tour de Ski: Κάτοχος του τίτλου για 3η φορά ο Κλέμπο (vid)

Ο Γιοχάνες Χέσφλοτ Κλέμπο πήρε για 3η φορά στην καριέρα του τον τίτλο στο Tour de Ski με τη διοργάνωση να ολοκληρώνεται με τον αγώνα 10 χιλιομέτρων μαζικής εκκίνησης ελεύθερης τεχνικής στη Βαλ Ντι Φιέμε της Ιταλίας.

Ο 26χρονος Νορβηγός δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στο ρεκόρ των 6 διαδοχικών νικών στο ίδιο τουρνουά καθώς κατέλαβε την 6η θέση στον αγώνα, ωστόσο έκανε αρκετά για να υπερασπιστεί με επιτυχία τον τίτλο του ενώ πλησίασε και το απόλυτο ρεκόρ των τεσσάρων επιτυχιών του Ντάριο Κολόνια. «Είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος, ήταν το τελειότερο που μπορούσα να κάνω και τώρα που η αποστολή ολοκληρώθηκε μπορώ να επιστρέψω για να χαλαρώσω για μερικές ημέρες».

Ο συμπατριώτης του Κλέμπο, ο Σίμεν Χέγκσταντ Κρούγκερ, ήταν ο νικητής του αγώνα με έναν ακόμα Νορβηγό, τον Χανς Κρίστερ Χόλουντ, να παίρνει τη 2η θέση σε απόσταση 4,8 δευτερολέπτων. Ο Ζουλ Λαπιέ από τη Γαλλία ήταν τρίτος πανηγυρίζοντας το πρώτο του μετάλλιο σε αγώνα παγκοσμίου κυπέλλου σκι αντοχής.