Ευρωπαϊκό Πατινάζ Ταχύτητας: Νικητής στη μάχη για τον τίτλο ο Ρεστ (vids)

O Πάτρικ Ρεστ διατήρησε τον τίτλο στο Allround στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πατινάζ ταχύτητας στο Χάμαρ της Νορβηγίας επικρατώντας του ντόπιου Ζάντερ Άιτρεμ με τον Ολλανδό να κάνει ένα λάθος στα 1.500 μέτρα που λίγο έλειψε να του κοστίσει το χρυσό μετάλλιο ωστόσο ήταν εντυπωσιακός στα 10.000 μέτρα. Το βάθρο ολοκλήρωσε ο Βέλγος Μπαρτ Σουίνγκς ο οποίος πήρε το πρώτο του μετάλλιο σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Έχοντας ήδη νικήσει τον Ρεστ στα 5.000 μέτρα ο Άιτρεμ επανέλαβε την επιτυχία του και στα 1.500 μέτρα περνώντας μπροστά στην συνολική βαθμολογία με τον 20χρονο Νορβηγό να μην δείχνει ότι τρομάζει απέναντι στον πολύπειρο κάτοχο του τίτλου.

Όλα κρίθηκαν στο αγώνισμα των 10.000 μέτρων με τον Ρεστ να μπαίνει στη μάχη γνωρίζοντας ότι έπρεπε να υπερκαλύψει μία διαφορά 1,78 δευτερολέπτων απέναντι στον Άιτρεμ, μία διαφορά που έπιασε στους πρώτους τρεις γύρους ενώ στο τέλος επικράτησε με διαφορά 6,15 δευτερολέπτων παρά το ατομικό ρεκόρ του Νορβηγού.