Παγκόσμιο Κύπελλο Βορινού Σύνθετου: Δεύτερη νίκη στην σεζόν για τον Σμιντ (vid)

Ο Γιούλιαν Σμιντ από τη Γερμανία επικράτησε στον αγώνα της Ότεπα στην Εσθονία για το παγκόσμιο κύπελλο βορινού σύνθετου φτάνοντας σε δεύτερη επιτυχία στην σεζόν.

Ο Ιάπωνας Ριότα Γιαμαμότο είχε την καλύτερη επίδοση στο σκέλος του άλματος με 95,5 μέτρα και 124,1 βαθμούς αγωνιζόμενος κάτω από πολύ χαμηλές θερμοκρασίες. Ο Αυστριακός Φρανκ-Γιόζεφ Ρερλ είχε τη 2η καλύτερη επίδοση με 122,6 βαθμούς αν και είχε το μεγαλύτερο άλμα του αγώνα στα 101 μέτρα ενώ ο χθεσινός νικητής, ο Γιοχάνες Λάμπαρτερ, επίσης από την Αυστρία, κατέλαβε την 3η θέση με άλμα στα 96,5 μέτρα και 121,8 βαθμούς.

Ο Ιάπωνας δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει το χρονικό του πλεονέκτημα στο σκέλος του σκι αντοχής με τον Λάμπαρτερ να τον προσπερνά από τον πρώτο γύρο. Ο Σμιντ ωστόσο ήταν αυτός που είχε ανώτερο ρυθμό στο τελευταίο κομμάτι της διαδρομής και πήρε τη νίκη με διαφορά 1,6 δευτερολέπτων ενώ στη μάχη για την 3η θέση ο Ρερλ επικράτησε στο φώτο-φίνις του Γιαμαμότο.