Παγκόσμιο Κύπελλο Πατινάζ Ταχύτητας: Κυρίαρχος στα χίλια μέτρα ο Στολτς (vid)

Μετά το αργυρό μετάλλιο σε 1.500 και 500 μέτρα στο Κάλγκαρι του Καναδά για το παγκόσμιο κύπελλο πατινάζ ταχύτητας ο Τζόρνταν Στολτς από τις Ηνωμένες Πολιτείες πήρε τη νίκη στην απόσταση των χιλίων μέτρων.

Ο 18χρονος Αμερικανός νίκησε τον κάτοχο του Ολυμπιακού τίτλου, τον Ολλανδό Τόμας Κρολ με διαφορά 44 εκατοστών του δευτερολέπτου ενώ στο ντεμπούτο του στην πρώτη κατηγορία ο Ιταλός Ντάβιντ Μπόσα πήρε και το πρώτο του μετάλλιο, το χάλκινο.

Ο Στολτς άρχισε την σεζόν κερδίζοντας στα χίλια και 1.500 μέτρα στο Στάβανγκερ ωστόσο είχε πτώση στο αγώνισμα μία εβδομάδα μετά στο Χέρενφεν. Την περασμένη εβδομάδα στο Κάλγκαρι δεν μπόρεσε να βρεθεί στο βάθρο αλλά 7 ημέρες μετά στο ίδιο μέρος ανέβηκε στο κορυφαίο σκαλί.

Μετά το χάλκινο μετάλλιο στα 1.500 μέτρα δύο ημέρες πριν ο Κρολ πήρε το πρώτο του αργυρό στην σεζόν στα χίλια μέτρα με τον κάτοχο του Ολυμπιακού τίτλου στην απόσταση να αντιμετωπίζει πρόβλημα με τις λεπίδες στα παγοπέδιλά του από την αρχή της σεζόν.