Four Continents: Ανίκητοι στο τελικό σπριντ της μαζικής εκκίνησης οι Νοτιοκορεάτες (vid)

Τζάε-Γουόν Τσουνγκ και Σέουνγκ-Χουν Λι από τη Νότια Κορέα, επικράτησαν του ανταγωνισμού με ένα εξαιρετικό σπριντ στη μαζική εκκίνηση του τουρνουά τεσσάρων ηπείρων του πατινάζ ταχύτητας στο Κεμπέκ Σίτι του Καναδά παίρνοντας το χρυσό και αργυρό μετάλλιο αντίστοιχα.

Ο Γουάνγκ Χόνγκλι από την Κίνα ήταν ο πρώτος που επιτέθηκε στον αγώνα και σύντομα τον ακολούθησε ο Καζάκος Μπακνταουλέτ Σαγκάτοφ. Οι δύο τους συνεργάστηκαν καλά και πήραν διαφορά 100 μέτρων από τον ανταγωνισμό την οποία όμως δεν μπόρεσαν να κρατήσουν.

Ο Καναδός Τζόρνταν Μπέλτσος πίεσε ανεβάζοντας το ρυθμό και πέρασε τον Σαγκάτοφ με ένα γύρο να απομένει αλλά όταν ο Καναδός έπιασε τον Γουάνγκ με 200 μέτρα να απομένουν, Λι και Τσουνγκ τον πέρασαν από την εσωτερική και ο Μπέλτσος αναγκάστηκε να αρκεστεί στην 4η θέση. Την 3η θέση του βάθρου πήρε ο Σεν Χανιάνγκ από την Κίνα.