Παγκόσμιο Κύπελλο Σκέλετον: Νικήτρια στο Παρκ Σίτι η Ράνεβα

Η Μιρέλα Ράνεβα από τον Καναδά πήρε το χρυσό μετάλλιο στο δεύτερο αγώνα της σεζόν για το παγκόσμιο κύπελλο σκέλετον στο Παρκ Σίτι της Γιούτα. Η κάτοχος του αργυρού μεταλλίου στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2019 ήταν πρωτοπόρος από το πρώτο σκέλος με 49,12 δευτερόλεπτα και τελικά επικράτησε της Γερμανίδας Τίνα Χέρμαν για ένα δέκατο του δευτερολέπτου.

Η Χέρμαν, κάτοχος του τίτλου στη γενική του παγκοσμίου κυπέλλου το 2016 έμεινε μόλις ένα εκατοστό του δευτερολέπτου πίσω από τη Ράνεβα στο δεύτερο σκέλος. Η Καναδή με τη νίκη αυτή ανέβηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας, 8 βαθμούς πίσω από τη Γερμανίδα Χάνα Νάιζε η οποία κατέλαβε την 6η θέση μετά τη νίκη την περασμένη εβδομάδα στο Γουίστλερ.

Η Λόρα Ντίας από τη Μεγάλη Βρετανία ήταν εκείνη που ολοκλήρωσε την τριάδα του βάθρου επικρατώντας για 2 εκατοστά του δευτερολέπτου της κατόχου του τίτλου, Κίμπερλι Μπος από την Ολλανδία, η οποία υποχώρησε από την 3η θέση μετά το πρώτο σκέλος στην 7η μετά το δεύτερο.