Παγκόσμιο Κύπελλο Σκέλετον: Νέα επιτυχία για τον Γκροτίρ

Παγκόσμιος πρωταθλητής και κάτοχος του χρυσού μεταλλίου στους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου, ο Κρίστοφερ Γκροτίρ σημείωσε την πρώτη του νίκη στην σεζόν του παγκοσμίου κυπέλλου σκέλετον και μάλιστα με ρεκόρ πίστας στο Παρκ Σίτι.

Ο 30χρονος είχε την ταχύτερη επίδοση και στα 2 σκέλη του αγώνα και με συνολικό χρόνο ένα λεπτό και 36,026 δευτερόλεπτα πήρε την πρώτη θέση στο βάθρο. Ο Σέουνγκ-Γκι Τζουνγκ από τη Νότια Κορέα ήταν βραδύτερος για 17 εκατοστά του δευτερολέπτου ενώ την τριάδα του βάθρου ολοκλήρωσε ο Βρετανός Μάρκους Γουάιατ.

«Ένιωσα πολύ καλά. Ήμουν θυμωμένος την περασμένη εβδομάδα καθώς δεν ήταν καθόλου ικανοποιητική η απόδοσή μου καθώς είχα σχεδιάσει πολλά περισσότερα», είπε ο νικητής που κατέλαβε την 5η θέση μία εβδομάδα πριν στο Γουίστλερ. «Κατάφερα να ανεβάσω το επίπεδο εδώ και ήταν μία πολύ καλή εμφάνιση».