Grand Prix Espoo: Χρυσό μετάλλιο για Γκιλς και Πουαριέ (vid)

Πάιπερ Γκιλς και Πολ Πουαριέ από τον Καναδά, οι κάτοχοι του χάλκινου μεταλλίου στο φετινό παγκόσμιο πρωτάθλημα, αναδείχθηκαν νικητές στο χορό στον πάγο στο Γκραν Πρι Φινλανδίας, τον έκτο και τελευταίο σταθμό στην σεζόν των Γκραν Πρι καλλιτεχνικού πατινάζ.

Με δύσκολα παράλληλα βήματα και ανυψώσεις οι Καναδοί σημείωσαν την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας τους σε ελεύθερο χορό με 121,53 βαθμούς και έφτασαν συνολικά τους 202,46.

Κέιτλιν Χάβαγιεκ και Ζαν-Λουκ Μπέικερ από τις Ηνωμένες Πολιτείες πήραν για 2η φορά το αργυρό μετάλλιο αυτή την σεζόν και μαζί με τους Καναδούς εξασφάλισαν την πρόκριση για τους τελικούς των Γκραν Πρι που διεξάγονται τον επόμενο μήνα στην Ιταλία.

Επιτυχία για την οικοδέσποινα Φινλανδία καθώς η Γιούλια Τούρκιλα και ο Ματίας Βερσλούις, στην 4η θέση μετά το ρυθμικό χορό, έκαναν το βήμα παραπάνω και με την καλύτερη επίδοσή τους, με 116,73 βαθμούς, έφτασαν συνολικά τους 191,79 και πήραν το πρώτο μετάλλιο στο αγώνισμα για την Φινλανδία.