Παγκόσμιο κύπελλο Βορινού Σύνθετου: Τις 50 νίκες καριέρας έφτασε ο Ρίιμπερ

Τις 50 νίκες καριέρας στο παγκόσμιο κύπελλο βορινού σύνθετου με τη νέα του επιτυχία στη Ρούκα της Φινλανδίας έφτασε ο Γιαρλ Μάγκνους Ρίιμπερ από τη Νορβηγία.

Ο Ιάπωνας Ριότα Γιαμαμότο ήταν ο πρωτοπόρος μετά το σκέλος του άλματος με 141 μέτρα και 153,4 βαθμούς, με αποτέλεσμα να μπει στο σκέλος αντοχής των 10 χιλιομέτρων με πλεονέκτημα 31 δευτερολέπτων. Τη δεύτερη καλύτερη επίδοση στο άλμα είχε ο Στέφαν Ρετενέγκερ από την Αυστρία με 140 μέτρα και 145,7 βαθμούς ενώ ο Ρίιμπερ ήταν τρίτος αρχίζοντας 42 δευτερόλεπτα μετά τον Γιαμαμότο.

Γύρο με το γύρο Ρετενέγκερ και Ρίιμπερ πλησίαζαν τον Ιάπωνα με τον Νορβηγό να παίρνει διαφορά στον τελευταίο γύρο και να επικρατεί με 10,4 δευτερόλεπτα του Γερμανού Γιούλιαν Σμιντ, νικητή χθες, ο οποίος είναι και ο πρωτοπόρος στη βαθμολογία της σεζόν. Όπως και στον χθεσινό αγώνα ο Νορβηγός Γιανς Λούρας Όφτεμπρο κατέλαβε την 3η θέση.