Παγκόσμιο κύπελλο Πατινάζ Ταχύτητας: Νίκη με ρεκόρ πίστας ο Ρεστ (vids)

Ο Πάτρικ Ρεστ ξεπέρασε την πρόκληση τριών Νορβηγών και ο Ολλανδός πήρε τη νίκη στα 5.000 μέτρα μπροστά στο κοινό της χώρας του στον δεύτερο σταθμό της σεζόν του παγκοσμίου κυπέλλου πατινάζ ταχύτητας που διεξάγεται στο Χέρενφεν της Ολλανδίας.

Κάτοχος του αργυρού μεταλλίου στους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου ο Ρεστ βελτίωσε το ρεκόρ πίστας που κατείχε από πέρυσι κατά σχεδόν ένα δευτερόλεπτο ενώ στη 2η θέση τερμάτισε ο Ζάντερ Άιτρεμ από τη Νορβηγία και στην 3η ο συμπατριώτης του, Χαλγκάιρ Ενγκεμπράτεν.

Ο Καναδός Λοράν Ντουμπρέιλ άφησε πίσω του την αποτυχία στα χίλια μέτρα και αναδείχθηκε νικητής στο αγώνισμα των 500 μέτρων με επίδοση 34,34 δευτερολέπτων. Δεύτερος ο Ιάπωνας Μορισίγκε Γουατάρου, που ήταν βραδύτερος για 11 εκατοστά του δευτερολέπτου ενώ την τριάδα του βάθρου ολοκλήρωσε ο Ολλανδός Μεράιν Σέπερκαμπ που πήρε το πρώτο μετάλλιο στην καριέρα του σε επίπεδο παγκοσμίου κυπέλλου.