Στην 36η θέση ο Αγγέλης στον πρώτο αγώνα του στη Σουηδία στα 15χλμ.

Ο Απόστολος Αγγέλης κατέκτησε την 36η θέση, σε σύνολο 61 αθλητών, στον πρώτο του αγώνα στο Ίντρε της Σουηδίας στα 15χλμ., τα οποία αποτελούν χαρακτήρα προετοιμασίας πριν από τους αγώνες IC1 (Σουσόν) και IC2 (Ίντρε) οι οποίοι θα διεξαχθούν στις 24-28 Νοεμβρίου και 29 Νοεμβρίου-3 Δεκεμβρίου αντίστοιχα.

Ο Έλληνας διαθλητής, κατέλαβε την 36η θέση με συνολικό χρόνο 46:22.9 έχοντας 7 χαμένες βολές, 3 από τη θέση πρηνηδόν και 4 από την όρθια θέση.

Στον αγώνα προετοιμασίας στο Ίντρε αγωνίστηκε και ο Νίκος Τσουρέκας, ο οποίος δεν κατάφερε να τερματίσει.

Την 1η θέση κατέκτησε ο Γάλλος Φαμπιέν Κλοντέ με χρόνο 40:08.3 και 3 χαμένες βολές, στο 2ο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Σουηδός Χένινγκ Σόκβιστ με χρόνο 40:11.1 χωρίς καμία χαμένη βολή, ενώ 3ος ήταν ο επίσης Σουηδός Σεμπάστιαν Σάμιουελσον με 38:28.2 και 3 χαμένες βολές.

Στην κατηγορία των γυναικών από ελληνικής πλευράς δεν αγωνίστηκε η Κωνσταντίνα Χαραλαμπίδου η οποία ταλαιπωρείται (όπως και πολλοί αθλητές στο Ίντρε) από ίωση.

Θυμίζουμε ότι ο κύριος αγωνιστικός στόχος των Ελλήνων αθλητών είναι η πρόκριση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα αντρών και γυναικών που θα διεξαχθεί στο Όμπερχοφ της Γερμανίας το διάστημα 8-19 Φεβρουαρίου.

Η δράση στο Ίντρε θα συνεχιστεί την Κυριακή με το σπριν των 10χλμ.