Παγκόσμιο Κύπελλο Short Track: Στην κορυφή Λαούν και Βάουτ (vids)

Ο δεύτερος σταθμός στην σεζόν του παγκοσμίου κυπέλλου Short Track διεξάγεται στο Σολτ Λέικ Σίτι των Ηνωμένων Πολιτειών, με τον Μαξίμ Λαούν από τον Καναδά να παίρνει τη νίκη στα 500 μέτρα με επίδοση 40,946 δευτερολέπτων.

Ο Αμπζάλ Αζγκαλίεφ από το Καζακστάν κατέλαβε τη δεύτερη θέση όντας βραδύτερος για 108 χιλιοστά του δευτερολέπτου ενώ την τρίτη θέση του βάθρου έκανε δική του ο Τζούνε Σέο Λι από τη Νότια Κορέα.

Ένα από τα νέα αστέρια της Ολλανδίας, παραδοσιακή δύναμη στο άθλημα, ο Γιανς Φαν’τ Βάουτ αναδείχθηκε νικητής στα 1.500 μέτρα σταματώντας το χρονόμετρο στα 2 λεπτά και 11,909 δευτερόλεπτα. Ο 21χρονος επικράτησε του παγκόσμιου πρωταθλητή του 2019, του Τζι-Γουόν Παρκ από τη Νότια Κορέα ο οποίος με την σειρά του κράτησε στην 3η θέση με διαφορά 15 χιλιοστών του δευτερολέπτου τον Ρέινις Μπέρζινς από τη Λετονία.