Άλμα με Σκι: Νικητής στη Βίσλα ο Κουμπάτσκι (vid)

Ο Πολωνός πήρε τον πρώτο από τους δύο αγώνες στη χώρα του για το Summer Grand Prix.

Ο Ντάβιντ Κουμπάτσκι από την Πολωνία αναδείχθηκε νικητής στον πρώτο αγώνα της καλοκαιρινής σεζόν στο άλμα με σκι επικρατώντας στη Βίσλα της πατρίδας του. Η Πολωνία πήρε και τη δεύτερη θέση με τον Κάμιλ Στοχ ενώ το βάθρο ολοκλήρωσε ο Γερμανός Καρλ Γκάιγκερ. Ο Κουμπάτσκι ήταν όγδοος μετά τον πρώτο γύρο με άλμα στα 123,5 μέτρα αλλά στον τελικό είχε τη μεγαλύτερη επίδοση της ημέρας με 134,5 μέτρα, κάτι που του έδωσε το προβάδισμα το οποίο κράτησε απέναντι σε Στοχ και Γκάιγκερ.  Ο Κουμπάτσκι συγκέντρωσε 261,3 βαθμούς, ο Στοχ ακολούθησε με 254,2 καθώς είχε άλματα στα 124 και 120 μέτρα και ο Γκάιγκερ ακολούθησε με 252,5 βαθμούς και άλματα στα 123,5 και 126 μέτρα.