Σκι αντοχής: Έγραψαν ιστορία οι Νορβηγοί με τον Μάρτιν Λέβστρεμ Νίενγκεν

Τέλειες οι καιρικές συνθήκες, τέλειος και ο αγώνας των ντόπιων στην κούρσα των 50χλμ. .

Η Νορβηγία δεν είχε πάρει και τις τρεις θέσεις στο βάθρο ενός αγώνα από το 1985 στη μαζική εκκίνηση των 50 χιλιομέτρων και το πέτυχε ξανά, αυτή τη φορά στην πρωτεύουσα της χώρας, το Όσλο.

Ο Μάρτιν Λέβστρεμ Νίενγκετ με ένα εξαιρετικό σπριντ στον τερματισμό πήρε τη νίκη μπροστά από τους συμπατριώτες του, τον Σιούρ Ρέτε και τον Ντίντρικ Τένσετ που κατέλαβαν τη 2η και 3η θέση αντίστοιχα.

Ο κάτοχος του χρυσού Ολυμπιακού μεταλλίου στο αγώνισμα των 15 χιλιομέτρων κλασικής τεχνικής, ο Ίιβο Νίσκανεν, πήρε την τέταρτη θέση χωρίς να μπορεί να ακολουθήσει τον ανώτερο ρυθμό των Νορβηγών ενώ ο νεαρός Σουηδός, ο Γουίλιαμ Πορομάα πήρε την 5η θέση.

Στον τελευταίο αγώνα της μεγάλης του καριέρας ο Ελβετός Ντάριο Κολόνια πέρασε τη γραμμή στην 9η θέση έχοντας πτώση νωρίτερα.

Το επόμενο διήμερο ο τελευταίος γύρος στην σεζόν του Παγκοσμίου Κυπέλλου με τους αθλητές να δοκιμάζονται στο Φαλούν της Σουηδίας.