Άλμα με Σκι: Νικήτρια στο Χίτσενμπαχ η Νίκα Κρίζναρ

Μετά τα δύο μετάλλιο στους Χειμερινούς Ολυμπιακούς η Σλοβένα κυριάρχησε και στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Στα 21 της χρόνια, η Νίκα Κρίζναρ επικράτησε του τοπικού φαβορί, της Μαρίτα Κράμερ, με διαφορά 20 βαθμών παίρνοντας την 5η ατομική της νίκη σε επίπεδο Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η επίσης Σλοβένα, Ούρσα Μπογκατάι είναι στην 3η θέση της βαθμολογίας μπροστά από τη Γερμανίδα Καταρίνα Αλτχάουζ.

Η Σλοβένα είχε πάρει το χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο στο μικτό ομαδικό και το χάλκινο στο ατομικό στο Πεκίνο. Την 3η θέση στο βάθρο του αγώνα κατέλαβε η Γαλλίδα Ζοζεφίν Πανιέ ωστόσο πρωταγωνίστρια ήταν η Κρίζναρ με άλμα στα 88,5 και 92,5 μέτρα. Η ίδια συνεχίζει να ακολουθεί στη βαθμολογία την Κράμερ.