Volley League, 13η αγωνιστική: Ντέρμπι επιβίωσης στη Σύρο

Φοίνικας Σύρου βόλεϊ ανδρών

Με το ντέρμπι επιβίωσης μεταξύ του Φοίνικα Σύρου και της Καλαμάτα 80 θα πέσει η “αυλαία” της 13ης αγωνιστικής στη Volley League (28/1, 17:00).

Οι δύο ομάδες βρίσκονται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, μοιράζονται από 8 βαθμούς, αλλά ο Φοίνικας μετρά έναν αγώνα λιγότερο.

Η θέση τους είναι η δύσκολη και αναζητούν απεγνωσμένα μία νίκη που δεν θα τους απομονώσει στους υπόλοιπες 5 αγώνες της κανονικής περιόδου που θα κριθεί η τελική κατάταξη.

Η ομάδα της Σύρου προέρχεται από την ήττα στην έδρα της με τον Άθλο (3-1) και θέλει να κλείσει μία δύσκολη περίοδο με 7 ήττες.

Από την άλλη, οι “λύκοι” αναζητούν την 4η νίκη τους στο πρωτάθλημα και την 3η εκτός έδρας, ενώ θέλουν να επαναλάβουν την επικράτηση στον Α’ γύρο, όπου είχαν κερδίσει με 3-2 σετ τον Φοίνικα.

Το πανόραμα της 13ης αγωνιστικής της Volley League:

Σάββατο 27 Ιανουαρίου 2024
Ολυμπιακός ΣΦΠ – ΑΟΠ Κηφισιάς 3-1 (25-13, 22-25, 25-15, 25-21)
Παναθηναϊκός ΑΟ – ΑΣ Άθλος Ορεστιάδας 3-0 (25-17, 25-20, 25-17)
ΑΟΝΣ Μίλων – Πήγασος Πολίχνης 3-0 (25-19, 25-23, 25-23)

Κυριακή 21 Ιανουαρίου 2024
Γυμναστήριο Δ.Βικέλας, 17:00 (Live Streaming ESAP TV You Tube): ΑΟ Φοίνικας Σύρου – ΑΟ Καλαμάτα 80
Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μουλά Λ., Παρατηρητής: Πολίτης, Επόπτες: Βρούτσης, Παπαδημητρίου, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.