Ελλάδα-Μαυροβούνιο 3-2: Σπουδαία νίκη για την Εθνική κορασίδων στην Άγκυρα!

Η Εθνική Κορασίδων στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού U20

Μεγάλη νίκη για την Εθνική κορασίδων με 3-2 σετ επί του Μαυροβουνίου, για το δεύτερο παιχνίδι του Β’ ομίλου του πρώτου προκριματικού γύρου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κοριτσιών U20, που διεξάγεται στην Άγκυρα.

Η Εθνική U18 απέσπασε δύο βαθμούς, και πλέον περιμένει την ολοκλήρωση του ομίλου με το παιχνίδι της Σερβίας με το Μαυροβούνιο, ώστε να μάθει αν θα συνεχίσει στους ημιτελικούς της διοργάνωσης. Η “γαλανόλευκη” συμμετέχει σε μεγαλύτερη ηλικιακά διοργάνωση (U20), για να πάρει εμπειρίες ενόψει της τελικής φάσης που θα γίνει στην Ελλάδα.

Σχετικά με τον αγώνα, οι παίκτριες του Κώστα Γκούντα ξεκίνησαν εντυπωσιακά τον αγώνα. Με όπλο την επίθεση και το μπλοκ προηγήθηκε με 2-0 σετ με 25-13 και 25-11. Στη συνέχεια ήρθε η αντίδραση του Μαυροβουνίου, που μείωσε τη διαφορά (25-25).

Στο τέταρτο σετ η Εθνική μας ομάδα προηγήθηκε με 21-19, όμως το Μαυροβούνιο ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση και ισοφάρισε στα σετ, οδηγώντας το ματς σε tie-break (23-25). Εκεί η Ελλάδα είχε δύο ευκαιρίες να τελειώσει το ματς (14-12, 14-13), το Μαυροβούνιο ισοφάρισε, και στο τρίτο match ball η Εθνική μας πήρε τη νίκη με 16-14.