Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 3-2: Κράτησε το αήττητο σε ντέρμπι… θρίλερ (video)

Ο Παναθηναϊκός κόντρα στην ΑΕΚ για τη Volley League

Μεγάλος νικητής ο Παναθηναϊκός στο ντέρμπι με την ΑΕΚ στο κλειστό του Μετς, μιας και επικράτησε με 3-2 σετ μετά από 125 λεπτά αγώνα. Οι πράσινες προηγήθηκαν με 2-0, η «Ένωση» επέστρεψε και πίεσε για την ανατροπή, αλλά στο tie-break το «τριφύλλι» έγραψε τον επίλογο.

Το ματς ήταν διαφήμιση για το γυναικείο βόλεϊ, γεμάτο ανατροπές και αμφίρροπη εξέλιξη, και το τέλος του βρήκε τις γηπεδούχες να χαμογελούν, μιας και διατηρούν το αήττητο στην έδρα τους. Παράλληλα, με τη νίκη αυτή μένουν σταθερές στην κορυφή της Volley League, ενώ η ΑΕΚ τέταρτη με 29 βαθμούς.

Από το πρώτο σετ έγινε αντιληπτό ότι το ματς θα είναι… θρίλερ καθ’ όλη τη διάρκειά του. Εναλλαγές στο προβάδισμα, πολλές ισοπαλίες και χαμένο set ball για τις φιλοξενούμενες η σύνοψή του, με τις γηπεδούχες να ανοίγουν το σκορ (26-24).

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός έπαιζε πιο απλά και είχε αποκτήσει ασφαλή διαφορά (20-14), την οποία ψαλίδισε η ΑΕΚ με δικό της σερί (20-18). Πλησίασε στον πόντο (22-21), ωστόσο δεν αποσόβησε το 2-0, μιας και το «τριφύλλι» με τρεις σερί πόντους έκλεισε το σετ.

Ντέρμπι και το τρίτο σετ μέχρι μισά, ώσπου οι “κιτρινόμαυρες” μετέτρεψαν το 13-14 σε 13-22(!), για να θέσουν τις βάσεις για το 2-1. Με +8 κατάφεραν να μειώσουν στα σετ (17-25), ενώ και το τέταρτο σετ εξελίχθηκε παρόμοια, αλλά με μικρότερες διαφορές (23-25), για να οδηγηθούμε σε tie-break.

Και στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα είχαμε εναλλαγές στο προβάδισμα, με τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει από το εις βάρος του 7-8, και να παίρνει διαφορά στο +3 (13-10). Πρώτο match ball για τις γηπεδούχες (14-12), η Μπλάνκο το έσβησε (14-13), και η Άτκινσον έγραψε τον επίλογο (15-13).

Διαιτητές: Κουτσούλας, Νικάκης, Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Σπίγγου, Παπαθανασίου, Γραμματεία: Τρίκκα.