Ζιράτ- Ολυμπιακός 3-0: Παραδόθηκαν στην ανωτερότητα των αντιπάλων τους οι «ερυθρόλευκοι»

Βαριά ήττα με 3-0 σετ γνώρισε ο Ολυμπιακός στην Τουρκία από τη Ζιράτ για την 6η και τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

Οι Πειραιώτες δεν κατάφεραν να κάνουν την υπέρβαση απέναντι στην πρωτοπόρο του ομίλου και περιμένουν το αποτέλεσμα του αγώνα ανάμεσα σε Ζάκσα και Ροζελάρε (21:30) για να δουν αν θα συνεχίσουν στο CEV Cup ως καλύτεροι τρίτοι ή θα μείνουν εκτός Ευρώπης στη συνέχεια, σε περίπτωση που μείνουν στην 4η θέση.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και ξεκίνησαν με 3-0, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν γρήγορα και πέρασαν μπροστά με 6-8. Η τουρκική ομάδα έφερε το ματς στα ίσια (11-11) και οι δυο ομάδες συνέχισαν πόντο- πόντο για μεγάλο διάστημα. Ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι προβάδισμα δυο πόντων (20-22), αλλά τα συνεχόμενα λάθη του, έδωσαν την ευκαιρία στη Ζιράτ να κάνει ένα σερί 5-0 και να πάρει το σετ με 25-22.

Μετά το ισορροπημένο ξεκίνημα στο δεύτερο σετ, οι Τούρκοι ξέφυγαν στο σκορ και έκαναν με σχετική άνεση το 10-5. Στη συνέχεια διατήρησαν το προβάδισμά τους και απειλήθηκαν ελάχιστα, με αποτέλεσμα φτάσουν εύκολα στο 25-17 και το 2-0.

Ο Ολυμπιακός φαινόταν ανήμπορος να αντιδράσει και η εικόνα ήταν η ίδια και στο τρίτο σετ. Η Ζιράτ προηγήθηκε με 5-1, ενώ στη συνέχεια αύξησε κι άλλο τη διαφορά της, με τους Πειραιώτες να μη μπορούν να βρουν την ευκαιρία να πλησιάσουν. Έτσι, οι γηπεδούχοι πήραν εύκολα και αυτό το σετ με 25-18 για το τελικό 3-0.

Διαιτητές: Αρό (Φινλανδία), Ροντρίγκεζ (Ισπανία).