Ναντ- ΑΟΝΣ Μίλων 3-2: Τεράστια πρόκριση στη Γαλλία στο χρυσό σετ για τον απίθανο Μίλωνα

Συνεχίζει την απίστευτη ευρωπαϊκή του πορεία ο ΑΟΝΣ Μίλων, ο οποίος υπέταξε τη Ναντ στη Γαλλία στο «χρυσό» σετ και πήρε την πρόκριση για τους «8» του CEV Cup.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με συνεχείς ανατροπές που διήρκησε περίπου τρεις ώρες, η ομάδα της Νέας Σμύρνης πήρε την τεράστια νίκη και συνεχίζει το εκπληκτικό ευρωπαϊκό ταξίδι της. Οι Νεοσμυρνιώτες βρέθηκαν να χάνουν με 1-0, έκαναν την ανατροπή για το 1-2, αλλά η Ναντ επανήλθε, έκανε το 3-2 ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα και έστειλε το ματς στο «χρυσό» σετ, με τον Μίλωνα να πανηγυρίζει στο τέλος την ιστορική νίκη. Στα πλέι-οφς της διοργάνωσης θα αντιμετωπίσει την 4η καλύτερη τρίτη των ομίλων του Champions League.

Στο πρώτο σετ, οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους από το ξεκίνημα και δεν άργησαν να πάρουν σημαντική διαφορά (10-6). Παρόλο που ο Μίλωνας μείωσε στον πόντο στη συνέχεια (14-13), δεν κατάφερε να γίνει πιο απειλητικός και οι Γάλλοι ξέφυγαν ξανά στο +6 (20-14), φτάνοντας εύκολα στο 25-18.

Παρόλο που στο δεύτερο σετ η Ναντ είχε και πάλι την πρωτοβουλία και πέρασε μπροστά με 11-8 και 15-11, με συνεχή πίεση και εκμεταλλευόμενη τα λάθη των αντιπάλων, η ελληνική ομάδα κατάφερε να ισοφαρίσει σε 20-20, πήρε κεφάλι στο σκορ (21-24) και κατάφερε να κάνει το 1-1 με 25-22.

Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν και πάλι δυνατά και πήραν προβάδισμα 7-5. Όμως, με ένα τρομερό σερί, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 8-11 και να διατηρήσουν αυτή τη διαφορά μέχρι το τέλος, κατακτώντας το σετ με 25-23.

Όπως και στα προηγούμενα τρία, η Ναντ ήταν και πάλι αυτή που προηγήθηκε στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ. Ωστόσο, αυτή τη φορά παρέμεινε μπροστά σε όλη τη διάρκεια, πήρε το σετ με 25-20 και έστειλε το παιχνίδι στο τάι-μπρέικ.

Εκεί οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 2-0, αλλά οι Νεοσμυρνιώτες έκαναν γρήγορα το 3-4. Η συνέχεια απέκτησε χαρακτήρα «θρίλερ», αφού οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο- πόντο. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν και πήραν προβάδισμα 2 πόντων για το 13-11, αλλά ο Μίλωνας ισοφάρισε και το παιχνίδι συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό, μέχρι που η Ναντ κατάφερε να φτάσει στο τέλος στην κατάκτηση με 19-17 και το ματς να οδηγηθεί στο «χρυσό» σετ.

Οι παίκτες του Σάκη Ψάρρα ήταν αποφασισμένοι να γυρίσουν με την πρόκριση, όπως κι έγινε. Σε όλη τη διάρκεια του «χρυσού» σετ είχαν ισχνό προβάδισμα, το οποίο δεν απώλεσαν και το πήραν με 13-15, φτάνοντας στη μεγάλη νίκη- πρόκριση.

Διαιτητές: Γεοργκίεφ (Βουλγαρία), Χιμένεζ (Ισπανία).