Καλαμάτα 80 – Κηφισιά 1-3: Ποδαρικό με νίκη στο 2024 για την ομάδα των βορείων προαστίων (video)

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ της Κηφισιάς

Η Κηφισιά κατάφερε να πάρει ένα σημαντικό τρίποντο στον Β γύρο της Volley League, επικρατώντας της Καλαμάτας στην 11η αγωνιστική με 3-1 και μάλιστα εκτός έδρας.

Ένας χαμός γίνεται στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, με Καλαμάτα, Φοίνικα Σύρου και Κηφισιά να ισοβαθμούν στους οκτώ βαθμούς, αλλά με την ομάδα της Μεσσηνίας να υπερισχύει.

Από τρεις νίκες έχει Κηφισιά και Καλαμάτα, ενώ μόλις δυο μετρά ο Φοίνικας που έχει επτά ήττες σε 9 ματς.

Και οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με πολλά αγωνιστικά προβλήματα, όμως η Κηφισιά πήρε το τρίποντο σε μία δύσκολη έδρα και κατάφερε να διαχειριστεί τραυματισμούς δύο παικτών της και να φτάσει μέχρι το τέλος χωρίς απώλειες.

Ο Οκοσάνοβιτς παραπονέθηκε για ενοχλήσεις στο γόνατο, αλλά έβγαλε τον αγώνα, ενώ στο 3-2 του 2ου σετ έπαθε διάστρεμμα ο Άλβες, αλλά έβγαλε τον αγώνα.

Από την Καλαμάτα εκτός λόγω ίωσης έμεινε ο λίμπερο Βαγγέλης Ντάκουρης και τη θέση του πήρε ο Γιάννης Μαντέκας. Ο Βιέτο αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα με τον ώμο του και παραχώρησε τη θέση του στον Δαλακούρα στο 10-7 του 2ου σετ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Κηφισιά είχε υπεροχή σε σερβίς, μπλοκ, άμυνα και φυσικά σε αποτελεσματικότητα επίθεσης που έφτασε στο 56% έναντι 47% της Καλαμάτα.

Επίσης, η Κηφισιά στα κρίσιμα σημεία όλων των σετ δεν έκανε λάθη και με καλή τακτική σε σερβίς και μπλοκ πίεσε τους γηπεδούχους.

Χαρακτηριστική είναι η περίπτωση του 3ου σετ όπου η Καλαμάτα προηγήθηκε 12-9 και 14-12, αλλά η Κηφισιά έκανε σερί 4-0 για το 14-16. Οι γηπεδούχοι αντιστάθηκαν μέχρι το 15-17 του 4ου σετ, όμως οι φιλοξενούμενοι με νέο σερί 5-0 προηγήθηκαν 22-15 και εκεί καθάρισαν τον αγώνα ο οποίος είχε φινάλε με την επίθεση του Ρικάρντο.

Διακύμανση:
1ο σετ: 5-8, 13-16, 16-21, 17-25
2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-17, 25-18
3ο σετ: 8-6, 14-16, 18-21, 21-25
4ο σετ: 7-8, 14-16, 15-21, 20-25

*Οι πόντοι του Α.Ο.Καλαμάτα 80 προήλθαν: 5 άσσοι, 51 επιθέσεις (47% αποτελεσματικότητα), 7 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων (12 χαμένα σερβίς) και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς οι πόντοι προήλθαν: 5 άσσοι, 57 επιθέσεις (56% αποτελεσματικότητα), 9 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (17-25, 25-18, 21-25, 20-25) σε 106΄.

ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Δαλακούρας): Βιέτο 1π. (0/8επ., 1 μπλοκ), Αλεξάκης 1 (1 άσσος), Χριστόφας 11 (9/12επ., 2 μπλοκ), Γουέστ 2 (1/2επ., 1 άσσος), Οκάμπο 24 (19/34επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Κοένεν 15 (14/31επ., 1 άσσος, 50%υπ., 19%αρ.) / Μαντέκας (λ. – 50%υπ., 32%αρ.), Δαλακούρας 6 (5/13επ., 62%υπ., 43%αρ.), Λυκούρεσης 3 (3/5επ.), Παλαιολόγος.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Στιβαχτής 1π. (1 άσσος), Ρέγκο Ρικάρντο 14 (12/22επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 59%υπ., 41%αρ.), Σπυριούνης 14 (13/25επ., 1 άσσος, 56%υπ., 26%αρ.), Σπηλιώτης 12 (7/10επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Άλβες 6 (4/6επ., 2 μπλοκ), Οκοσάνοβιτς 23 (21/39επ., 1 μπλοκ, 1 ασσος) / Βελούδης (λ. – 46%υπ., 32%αρ.), Παύλου, Τζάρας, Παπαγεωργίου.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Οικονόμου Β., Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Σπίνας, Κοσμάς, Γραμματεία: Αρμακόλλα.