Volley League: Νίκη Παναθηναϊκού στο ντέρμπι, μεγάλο «διπλό» του Άθλου Ορεστιάδας (video)

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής στη Volley League, καθώς επικράτησε του ΠΑΟΚ με 3-0 σετ και βρίσκεται στο -1 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήρε και ο Άθλος Ορεστιάδας, επικρατώντας με 3-1 σετ του Φοίνικα Σύρου και ανέβηκε στηη 5η θέση.

Παναθηναϊκός- ΠΑΟΚ 3-0

Πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 3-0 κατάφεραν οι «πράσινοι» να επιβληθούν του ΠΑΟΚ. Μάλιστα, στο πρώτο σετ ήταν οι φιλοξενούμενοι αυτοί που προηγήθηκαν με 0-5 και ήταν μπροστά σχεδόν σε όλη τη διάρκεια. Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου κατάφεραν να ισοφαρίσουν και εν συνεχεία να περάσουν μπροστά, για να φτάσουν στην κατάκτηση με 28-26.

Στο δεύτερο σετ ήταν οι γηπεδούχοι που είχαν την πρωτοβουλία, αλλά οι Θεσσαλονικείς προσπαθούσαν να μείνουν κοντά στο σκορ. Μετά το 15-15, το σετ πήγαινε πόντο-πόντο αλλά με πίεση στο σερβίς τους, οι «πράσινοι» ήταν πιο αποτελεσματικοί στους κρίσιμους τελευταίους πόντους και έκαναν το 25-23.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε και πάλι με 0-3, αλλά αυτή ήταν η μοναδική φορά που είχε το προβάδισμα. Ο Παναθηναϊκός απάντησε άμεσα, πέρασε μπροστά και δεν έχασε τη διαφορά που δημιούργησε από τα μέσα του σετ. Έτσι έκανε το 25-19 για να φτάσει στη νίκη με 3-0.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Νικάκης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Καπότης, Βαρατάσης, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.

Διακύμανση:

1ο σετ: 3-8, 12-16, 20-21, 28-26

2ο σετ: 8-4, 16-15, 21-20, 25-23

3ο σετ: 8-5, 16-10, 21-13, 25-19

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 47 επιθέσεις (αποτελεσματικότητα 62%), 3 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων (18 χαμένα σερβίς) και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 1 άσσο, 30 επιθέσεις (αποτελεσματικότητα 41%), 8 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων (22 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 3-0 (28-26, 25-23, 25-19) σε 84′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 10 (9/14 επ., 1 μπλοκ, 76% υπ. – 62% άριστες, Ιερεζουέλο 1 (1/1 επ.), Ρανγκέλ 7 (7/9 επ.), Ερνάντεζ 17 (15/25 επ., 2 άσσοι), Βουλκίδης 11 (7/10 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 7 (6/15 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. – 41% άριστες) / Ζήσης (λ, 75% υπ. – 50% άριστες), Πετρέας 1 (1/1 επ.), Μάρκου 1 (1 άσσος).

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Παπαλεξίου 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ), Βαν Γκάρντενεν 10 (8/18 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 5% άριστες), Γαλιώτος 4 (1/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τρούχτσεφ 6 (6/17 επ., 53% υπ. – 6% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 11 (10/22 επ., 1 μπλοκ), Λινάρδος 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 60% υπ. – 33% άριστες), Μούχλιας, Σαλταφερίδης, Γάτσης 1 (1/1 επ.), Τακουρίδης.

Φοίνικας Σύρου- Άθλος Ορεστιάδας 1-3

Το πρώτο του εκτός έδρας «τρίποντο» πήρε ο Άθλος επικρατώντας του Φοίνικα στη Σύρο με 3-1.

Με εξαίρεση το τρίτο σετ, που ήταν κι αυτό που έχασαν, οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και πήραν την πολυπόθητη νίκη, που τους ανεβάζει στην 5η θέση της βαθμολογίας.