ΑΣΠ Θέτις-ΠΑΟΚ 2-3: Σημαντικό «διπλό» για τις ασπρόμαυρες

Σπουδαία νίκη, τόσο σε βαθμολογικό, όσο και σε ψυχολογικό επίπεδο, πήρε ο ΠΑΟΚ με το εκτός έδρας 3-2 επί της Θέτιδας Βούλας, στο ματς που έριξε την αυλαία της 13ης αγωνιστικής στη Volley League Γυναικών.

Μετά την ήττα από τη Βισμπάντεν την περασμένη Πέμπτη (11/1) για το Challenge Cup, οι παίκτριες του «Δικεφάλου» επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα και βρίσκονται στην 5η θέση με 17 βαθμούς, όσους έχει και η Θέτις.

Στο πρώτο σετ, οι γηπεδούχες κυριάρχησαν από την αρχή μέχρι το τέλος και είναι ενδεικτικό το 25-16 για την άνεση με την οποία κατέκτησαν το σετ. Ο ΠΑΟΚ βρήκε γρήγορα τα πατήματά μου στη συνέχεια και ισοφάρισε σε 1-1, παίρνοντας το δεύτερο σετ με 25-23.

Η ομάδα της Βούλας έκανε μεγάλη ανατροπή στο τρίτο σετ. Ενώ το ματς ήταν στο 10-10, με ένα σερί 4-0 οι «ασπρόμαυρες» πέρασαν μπροστά. Σταδιακά οι παίκτριες της Θέτιδας μείωσαν τη διαφορά και στο τέλος προηγήθηκαν για να φτάσουν να κάνουν το 2-1 με 25-23.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενες βρήκαν και πάλι απάντηση και στο τέταρτο σετ πίεσαν για να μείνουν στο παιχνίδι και να στείλουν το ματς στο τάι-μπρέικ, όπως και έγινε. Εκεί, οι Θεσσαλονικιές πήραν προβάδισμα που διατήρησαν μέχρι το τέλος και έφτασαν στην πολύτιμη νίκη με 3-2.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Πρέντζας, Παρατηρητής: Διαμαντόπουλος, Επόπτες: Μαλλιάρα, Σπίγου, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.