ΑΟ Μαρκοπούλου – Παναθηναϊκός 1-3: Συνεχίζουν μόνες στην κορυφή οι “πράσινες”

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού

Ακόμα μια νίκη σημείωσε ο Παναθηναϊκός στη Volley League γυναικών, κερδίζοντας εκτός έδρας το Μαρκόπουλο με 3-1 σετ, για τη 13η αγωνιστική.

Με αυτή τη νίκη οι “πράσινες” συνεχίζουν να βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας 33 βαθμούς.

Από την άλλη, η ομάδα των Μεσογείων που προέρχονταν από δύο ήττες ήταν ανταγωνιστική, αλλά υπέκυψε στα κρίσιμα σημεία στην ανωτερότητα του Παναθηναϊκού.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο- πόντο, με τον Παναθηναϊκό να καταφέρνει να ξεφύγει πρώτος. (11-14). Ο ΑΟΜ βρήκε τον τρόπο να μειώσει (15-16), αλλά οι “πράσινες” με επιμέρους σκορ 2-9 έφτασαν στο 17-25, για το 0-1.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες βάδιζαν μαζί στο σκορ (13-15), με τις γηπεδούχες να παίρνουν το προβάδισμα στο κρίσιμο σημείο (22-20) και να διαμορφώνουν το τελικό 25-21, για το 1-1.

Το Μαρκόπουλο ξεκίνησε καλά και στο τρίτο σετ, συνεχίζοντας μια καλή εικόνα μέχρι τα μέσα του (15-15). Εκεί, οι “πράσινες” ξέφυγαν με +5 (16-21), με το Μαρκόπουλο να καταφέρνει να πλησιάσει μόνο στους δύο τη διαφορά (21-23), αφού λίγο αργότερα η Γκρότους έκλεισε το σετ (22-25).

Ίδια εικόνα με το τρίτο είχε και το τέταρτο σετ στο ξεκίνημα μέχρι τα μέσα (16-16). Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε πάλι με +5 (16-21) και να φτάσει τελικά και στη νίκη (17-25).

Διακύμανση:
1ο σετ: 7-8, 13-16, 16-21, 17-25
2ο σετ: 8-7, 15-16, 21-20, 25-21
3ο σετ: 8-7, 15-16, 17-21, 22-25
4ο σετ: 7-8, 14-16, 16-21, 17-25

Τα σετ: 1-3 (17-25, 25-21, 22-25, 17-25) σε 108′

*Οι πόντοι του ΑΟΜ προήλθαν από 3 άσσους, 55 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟ προήλθαν από 3 άσσους, 67 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Πασκουαλίνο Τζιανγκρόσι): Ντε Τζίσους 11 (10/33 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ.-38% άριστες), Νάγκελς 2 (1/4 επ., 1 άσσος), Νικολογιάννη 21 (21/59 επ., 45% υπ.-20% άριστες), Λέιθαμ 9 (7/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τοντάι 13 (10/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κασδοβασίλη 1 (1/2 επ.) / Αντωνακάκη (λ, 38% υπ.-25% άριστες), Δικαιούλια 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Αλλαγιάννη 4 (4/7 επ.), Κωτσαρά, Δήμου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Καρκάσες 21 (20/35 επ., 1 άσσος, 44% υπ.-22% άριστες), Άτκινσον 21 (18/47 επ., 3 μπλοκ), Γκρότους 12 (12/23 επ., 79% υπ.-50% άριστες), Παπαφωτίου 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Σάμανταν 15 (12/21 επ., 3  μπλοκ), Μεταξά 6 (4/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), / Μπελιά (λ, 53% υπ.-26% άριστες), Χατζηευστρατιάδου, Φουμάκη, Γενιτσαρίδη.

Διαιτητές: Μεταξά, Παπαχατζής Π., Παρατηρητής: Καπάνταης, Επόπτες: Γεώργας, Τουκτούκας, Γραμματεία: Τρίκκα.