ΑΟΝΣ Μίλων- Ναντ 3-2: Μεγάλη νίκη για τους Νεοσμυρνιώτες

Παρότι… καρδιοχτύπησε, ο ΑΟΝΣ Μίλων κατάφερε να πάρει μεγάλη νίκη απέναντι στη Ναντ με 3-2 σετ για τα προημιτελικά του CEV Cup και απέκτησε προβάδισμα για την πρόκριση στα πλέι- οφ.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης προηγήθηκε με 2-0 σετ, αλλά έβαλε δύσκολα στον εαυτό της, με τους Γάλλους να ισοφαρίζουν, αλλά τελικά πήρε την πολύτιμη νίκη στο τάι- μπρέικ. Η ρεβάνς θα γίνει στις 16/1 στο Salle Sportive Métropolitaine στις 21:00 ώρα Ελλάδας. Εκεί ο Μίλωνας θα χρειαστεί νίκη ακόμα και με 3-2 για να προκριθεί. Εάν ηττηθεί με 3-2 σετ θα παιχτεί χρυσό σετ 15 πόντων για την πρόκριση.

Οι γηπεδούχοι ήλεγχαν το παιχνίδι στο ξεκίνημα και γρήγορα πήραν διαφορά 3 πόντων (6-3) και έμεινα μπροστά γα το μεγαλύτερο διάστημα. Η Ναντ ισοφάρισε σε 14-14 και από εκείνο το σημείο οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο- πόντο. Ωστόσο, οι Νεοσμυρνιώτες κατάφεραν και πήραν τους κρίσιμους πόντους στο τέλος και έκαναν το 25-22 για το 1-0.

Στο δεύτερο σετ ήταν οι φιλοξενούμενοι αυτοί που προηγήθηκαν με 4-7 καις τη συνέχεια με 8-13, αλλά με εύστοχες επιθέσεις και αντίστοιχη αποτελεσματική άμυνα, ο Μίλωνας έφερε το ματς στα ίσια (15-15). Στη συνέχεια πέρασε μπροστά με 22-20 και κατάφερε να κρατήσει αυτή τη διαφορά των δυο πόντων για να κάνει το 25-23.

Στο τρίτο σετ η γαλλική ομάδα δεν άφησε κανένα περιθώριο για αντίδραση από την αρχή και κυριάρχησε σε όλη τη διάρκειά του, φτάνοντας εύκολα στο 25-16 και μείωσε σε 2-1.

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε αρκετά ισορροπημένα, αλλά στη συνέχεια η Ναντ πήγε στο +4 (9-13). Ωστόσο, οι παίκτες του Σάκη Ψάρρα με ένα σερί 4-0 έφεραν το ματς στα ίσια, με τους Γάλλους να απαντούν ξανά και να περνούν εκ νέου μπροστά με 16-19. Ο Μίλωνας αντέδρασε άμεσα και ισοφάρισε πάλι σε 22-22. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι στη συνέχεια και με ένα σερί 3-0 έκαναν το 22-25 και οδήγησαν το παιχνίδι στο τάι- μπρέικ.

Εκεί, μετά το ξεκίνημα, που καμία ομάδα δεν ξέφυγε στο σκορ, η Ναντ προηγήθηκε με 6-8, αλλά ο Μίλωνας απάντησε άμεσα και πέρασε μπροστά με 12-10. Στη συνέχεια διατήρησε το προβάδισμά του και έκανε το 15-12 για το τελικό 3-2.

Διαιτητές: Φεστί (Αλβανία), Τσιλντίρ (Τουρκία).